Dansk Svenska Norsk Finsk English
Deutsch French Dutch Spanish Latin/English

Kategorier



Alger/Laver
Bløddyr
Fisk
Fugle
Husdyr
Insekter
Kulturplanter
Lavere dyr
Leddyr iøvrigt
Mosser
Padder/krybdyr
Pattedyr
Planter
Sommerfugle
Svampe


Arkæologi/historie
Biotoper
Diverse
Geologi
Landskaber
Lokaliteter
Mennesker i natur
Årstider/Vejr

Losedderkop (Oxyopes ramosus)

Engstavedderkop (Tetragnatha extensa)Signalkrebs (Pacifastacus leniusculus)Dolkhale (Limulus polyphemus)Fedtedderkop (Steatoda bipunctata)Gonatium rubensLosedderkop (Oxyopes ramosus)Coelotes atroposDolomedes plantarius



Leddyr iøvrigt



Aelurillus v-insignitus
Agurkeedderkop sp. (Araniella sp.)
Agurkehjulspinder (Araniella cucurbitina)
Almindelig baldakinspinder (Linyphia triangularis)
Almindelig bjørneedderkop (Trochosa terricola)
Almindelig ferskvandstangloppe (Gammarus pulex)
Almindelig hestereje (Crangon crangon)
Almindelig Krabbeedderkop (Xysticus cristatus)
Almindelig kuglebænkebider (Armadillidium vulgare)
Almindelig mosskorpion (Neobisium carcinoides)
Almindelig piratjagtedderkop (Pirata piraticus)
Almindelig rovedderkop (Pisaura mirabilis)
Almindelig slikkrebs (Corophium volutator)
Almindelig strandkrabbe (Carcinus maenas)
Almindelig sølvkræ (Lepisma saccharina)
Almindelig Tangloppe (Gammarus locusta)
Almindelig tanglus (Idotea balthica)
Almindelig teltspinder (Theridion sisyphium)
Almindelig Zebraedderkop (Salticus scenicus)
Alopecosa sp.
Amblypygi
Ancylomedes bogotensis
Araneidae
Araneus sturmi
Araniella opistographa
Arctosa lutetiana
Armadillidium pictum
Balalajkaedderkop (Episinus angulatus)
Bananedderkop (Heteropoda venatoria)
Barkjæger (Drapetisca socialis)
Barktrådtusindben (Nemasoma varicorne)
Bathyphantes nigrinus
Blækkugleedderkop (Keijia tincta)
Brachypelma auratum
Brachypelma boehmei
Brachypelma emilia
Brachypelma smithi
Brachypelma sp.
Brachypelma vagans
Brakvandsrur (Balanus improvisus)
Broget langbensmejer (Leiobunum rupestre)
Broget Springedderkop (Evarcha flammata)
Broget springedderkop (Evarcha falcata)
Buskbaldakinspinder (Neriene montana)
Cercidia prominens
Chernes cimicoides
Clubiona comta
Clubiona sp.
Clubiona terrestris
Coelotes atropos
Coriarachne depressa
Craspedosoma rawlinsi
Cyriocosmus elegans
Cyrtophora citricola
Dannebrogreje, Rød Pudse Reje (Lysmata amboinensis)
Daphnia sp.
dictyna sp. (Dictyna sp.)
Dictyna uncinata
Diplostyla concolor
Dolkhale (Limulus polyphemus)
Dolomedes plantarius
Dolomedes sp.
Dybhavsreje, grønlandsreje (Pandalus borealis)
Dødningehoved-Edderkop (Philodromus margaritatus)
Edderkopper (Araneae)
Ellepunggalmide (Eriophyes laevis)
Engjæger (Pardosa amentata)
Engstavedderkop (Tetragnatha extensa)
Eremitkrebs (Eupagurus bernhardus)
Erigone sp.
Eriophyes macrorhynchus
Ero sp.
Eupalaestrus tarsicrassus
Europæisk Languster (Palinurus elephas)
Europæisk vinkekrabbe (Uca tangeri)
Euscorpius flavicaudis
Evarcha arcuata
Evarcha sp.
Fedtedderkop (Steatoda bipunctata)
Felampespinder (Agroeca brunnea)
Firepladet rur (Elminius modestus)
Fjordreje (Palaemon adspersus)
Flad Hjulspinder (Nuctenea umbratica)
Flodkrebs (Astacus astacus)
Forårsmejer (Rilaena triangularis)
Fugleedderkop (Lasiodora dificilis)
Galizisk sumpkrebs (Astacus leptodactylus)
gasteracantha mammosa (Gasteracantha mammosa)
Geophilus linearis
Gibbaranea gibbosa
Glat bænkebider (Oniscus asellus)
Glinsende baldakinspinder (Microlinyphia pusilla)
Gonatium rubens
Gonatium sp.
Grammostola rosea
Gran-Sækspinder (Clubiona subsultans)
Grapsus grapsus
Grå bænkebider (Porcellio scaber)
Græsbladsedderkop (Tibellus oblongus)
Grøn krabbeedderkop (Diaea dorsata)
Haplodrassus signifer
Haplodrassus sp.
Havbænkebider (Ligia oceanica)
Havesymfyl (Scutigerella immaculata)
Havetusindben (Cylindroiulus caeruleocinctus)
Hede-felampespinder (Agroeca proxima)
Hedejæger (Pardosa nigriceps)
Heliophanus cupreus
Heliophanus flavipes
Heliophanus sp.
Hjulspind
Hornmejer (Phalangium opilio)
Hummer (Homarus gammarus)
Huskartespinder (Amaurobius similis)
Huskartespinder (Amaurobius fenestralis)
Hvepseedderkop (Argiope bruennichi)
Hvidbenet Slange-Tusindben (Tachypodoiulus niger)
Hvidbuget baldakinspinder (Neriene peltata)
Høstedderkop (Metellina segmentata)
Japansk kæmpekrabbe (Macrocheira kaempferi)
Jomfruhummer (Nephrops norvegicus)
Julus scandinavius
Kamæleonedderkop (Misumena vatia)
Karpelus (Argulus foliaceus)
Keglerumpe (Cyclosa conica)
Kejserskorpion (Pandinus imperator)
Kilekæmpejæger (Alopecosa pulverulenta)
Kinesisk uldhåndskrabbe (Eriocheir sinensis)
Klitgraveedderkop (Arctosa perita)
Klitkæmpejæger (Alopecosa barbipes)
Korsedderkop (Araneus diadematus)
Krabbeedderkop sp. (Xysticus sp.)
Kratbaldakinspinder (Neriene clathrata)
Kugletusindben (Glomeris marginata)
Kvadratedderkop (Araneus quadratus)
Kyst-skolopender (Strigamia maritima)
Kølet rur (Balanus crenatus)
Labyrintedderkop (Agelena labyrinthica)
Langbenet Bænkebider (Philoscia muscorum)
Langhornet Jordskolopender (Geophilus flavus)
Larinioides patagiatus
Lavvandsrur (Semibalanus balanoides)
Leopardedderkop (Arctosa leopardus)
Lille Bladkugleedderkop (Paidiscura pallens)
Lille Skovmejer (Oligolophus tridens)
Linyphiidae sp.
Lithobius microps
Lodden hjulspinder (Agalenatea redii)
Losedderkop (Oxyopes ramosus)
Lycosidae sp.
Mariehøneedderkop (Eresus sandaliatus)
Marktykkæbe (Pachygnatha degeeri)
Marmoreret hjulspinder (Araneus marmoreus)
Meioneta saxatilis
Mejer (Opiliones sp.)
Mejeredderkop (Pholcus phalangioides)
Micaria subopaca
Mictyris platycheles
Mosespringer (Sitticus floricola)
Mosskorpion (Dactylochelifer latreillei)
Murspringer (Sitticus pubescens)
Neopetrolisthes maculatus
Nephila senegalensis
Nephila sp.
Nhandu chromatus
Nomisia sp.
Ocypode sp.
Orange vægmejer (Opilio canestrinii)
Overdrevsjæger (Pardosa monticola)
Ozyptila atomaria
Palmetyv (Birgus latro)
Palpimanus gibbulus
Pamphobeteus sp Equador 2
Pamphobeteus sp platyomma
Pardosa paludicola
Pardosa prativaga
Pardosa sp.
Perleedderkop (Enoplognatha ovata)
Philodromus aureolus
Philodromus cespitum
Philodromus collinus
Philodromus fuscomarginatus
Philodromus histrio
Phrurolithus sp.
Pirata sp.
Poecilotheria metallica
Poecilotheria regalis
Polydesmus denticulatus
Polydesmus sp.
Polyxenus lagurus
Porcellio spinicornis
Praunus flexuosus
Prikket baldakinspinder (Pityohyphantes phrygianus)
Proteroiulus fuscus
Pukkelrygget stavedderkop (Tetragnatha obtusa)
Ru Tanglus (Idotea granulosa)
Rød dværgbænkebider (Trichoniscus pusillus)
Rød Fløjlsmide (Trombidium sp.)
Rød ninja (Zelotes electus)
Rød Vandmide (Hydrachna sp.)
Rødbenet museedderkop (Gnaphosa bicolor)
Rødbenet ninja (Trachyzelotes pedestris)
Rønneblæregalmide (Eriophyes sorbi)
Salticus sp.
Sandgraveedderkop (Arctosa cinerea)
Sandkrabbe (Hyas araneus)
Schendyla nemorensis
Scutigera coleoptrata
Scutigerella sp.
Signalkrebs (Pacifastacus leniusculus)
Sivhjulspinder (Larinioides cornutus)
Skorpion (Hadogenes sp.)
Skorpion (Euscorpius mesotrichus)
Skov-sandjæger (Xerolycosa nemoralis)
Skovbaldakinspinder (Linyphia hortensis)
Skovflåt (Ixodes ricinus)
Skovjæger (Pardosa saltans)
Skovstavedderkop (Tetragnatha montana)
Skovtragtspinder (Cryphoeca silvicola)
Skovtykkæbe (Pachygnatha listeri)
Skovzebraedderkop (Salticus cingulatus)
Smaragdedderkop (Micrommata virescens)
Snubletrådsedderkop (Segestria senoculata)
Sortstribet hedehjulspinder (Mangora acalypha)
Spind
Springedderkopper (Salticidae)
Spytteedderkop (Scytodes thoracica)
Stavedderkop (tetragnatha sp.)
Steatoda paykulliana
Stenopus hispidus
Stenskolopender (Lithobius forficatus)
Stor Bånd-tusindben (Ommatoiulus sabulosus)
Stor dafnie (Daphnia magna)
Stor husedderkop (Tegenaria atrica)
Stor kæmpejæger (Alopecosa inquilina)
Stor rovedderkop (Dolomedes fimbriatus)
Stor Rur (Balanus balanus)
Stor Skovmejer (Mitopus morio)
Stor Springedderkop (Marpissa muscosa)
Stor Troldhummer (Galathea strigosa)
Strankelbenskrabbe (Macropodia rostrata)
Stribet baldakinspinder (Stemonyphantes lineatus)
Summeedderkop (Anyphaena accentuata)
Svømmekrabbe (Liocarcinus sp.)
Synema globosum
Søtykkæbe (Pachygnatha clercki)
Tangreje (Palaemon elegans)
Tapetserfugleedderkop (Atypus affinis)
Taskekrabbe (Cancer pagurus)
Tenuiphantes mengei
Tenuiphantes tenebricola
Tetragnathidae sp.
Theridion varians
Thyene imperialis
Tibellus maritimus
Trachelipus rathkii
Treplettet springedderkop (Pellenes tripunctatus)
Trochosa ruricola
Trochosa sp.
Troldkrabbe (Lithodes maja)
Træcylindertusindben (Cylindroiulus punctatus)
Tykbenet kæmpejæger (Alopecosa cuneata)
Typopeltis crucifer
Vandbænkebider (Asellus aquaticus)
Vandedderkop (Argyroneta aquatica)
Vandmide (Hydracarina)
Xysticus erraticus
Xysticus kochi
Xysticus lanio
Xysticus luctator
Xysticus ulmi
Yponomeuta evonymellus
Zelotes sp.
Zora nemoralis
Zygiella x-notata
Østlig Dødningehovedmejer (Nemastoma lugubre)

Biopix nyheder



>100.000 photos, >10.000 species
We now have more than 100.000 photos online, covering more than 10.000 plant/fungi/animal etc. species


Steen has found a remarkable beetle!
Steen found the beetle Gnorimus nobilis (in Danish Grøn Pragttorbist) in Allindelille Fredskov!




Hits siden 08/2003: 632.189.562

Mørkægget rødblad (Entoloma fuscomarginatum) Iris magnifica Kalk-Vandtuemos (Philonotis calcarea) Blåplettet svirreflue (Leucozona glaucia) Kærmysse (Calla palustris) Nordisk Stormhat (Aconitum lycoctonum ssp. septentrionale) Islandsk ryle (Calidris canutus) Stribet Kløver (Trifolium striatum)


Kontakt

BioPix - naturfotos/billeder



Hytter i Norden Sommerhuse i Europa LesLangues