Dansk Svenska Norsk Finsk English
Deutsch French Dutch Spanish Latin/English

Kategorier



Alger/Laver
Bløddyr
Fisk
Fugle
Husdyr
Insekter
Kulturplanter
Lavere dyr
Leddyr iøvrigt
Mosser
Padder/krybdyr
Pattedyr
Planter
Sommerfugle
Svampe


Arkæologi/historie
Biotoper
Diverse
Geologi
Landskaber
Lokaliteter
Mennesker i natur
Årstider/Vejr


Actebia praecox
Actebia praecox
Actinotia hyperici
Actinotia hyperici
Actinotia polyodon
Actinotia polyodon
Agatugle (Phlogophora meticulosa)
Agatugle
Agerugle (Agrotis segetum)
Agerugle
Agrochola circellaris
Agrochola circellaris
Agrochola helvola
Agrochola helvola
Agrochola litura
Agrochola litura
Agrochola lota
Agrochola lota
Agrochola lychnidis
Agrochola lychnidis
Agrochola macilenta
Agrochola macilenta
Agrochola nitida
Agrochola nitida
Agrotis cinerea
Agrotis cinerea
Agrotis clavis
Agrotis clavis
Agrotis ipsilon
Agrotis ipsilon
Agrotis puta
Agrotis puta
Agrotis ripae
Agrotis ripae
Agrotis vestigialis
Agrotis vestigialis
Ahornugle (Acronicta aceris)
Ahornugle
Algeugle (Cryphia raptricula)
Algeugle
Algierugle (Dysgonia algira)
Algierugle
Ammoconia caecimacula
Ammoconia caecimacula
Ammopolia witzenmanni
Ammopolia witzenmanni
Amphipoea crinanensis
Amphipoea crinanensis
Amphipoea fucosa
Amphipoea fucosa
Amphipoea lucens
Amphipoea lucens
Amphipoea oculea
Amphipoea oculea
Amphipyra berbera
Amphipyra berbera
Amphipyra perflua
Amphipyra perflua
Amphipyra tragopogonis
Amphipyra tragopogonis
Anaplectoides prasina
Anaplectoides prasina
Antitype chi
Antitype chi
Apamea anceps
Apamea anceps
Apamea aquila
Apamea aquila
Apamea crenata
Apamea crenata
Apamea epomidion
Apamea epomidion
Apamea furva
Apamea furva
Apamea illyria
Apamea illyria
Apamea lateritia
Apamea lateritia
Apamea lithoxylea
Apamea lithoxylea
Apamea ophiogramma
Apamea ophiogramma
Apamea remissa
Apamea remissa
Apamea scolopacina
Apamea scolopacina
Apamea sordens
Apamea sordens
Apamea sublustris
Apamea sublustris
Apamea unanimis
Apamea unanimis
Aporophyla lutulenta
Aporophyla lutulenta
Aporophyla nigra
Aporophyla nigra
Archanara algae
Archanara algae
Archanara dissoluta
Archanara dissoluta
Archanara geminipuncta
Archanara geminipuncta
Archanara neurica
Archanara neurica
Archanara sparganii
Archanara sparganii
Arenostola phragmitidis
Arenostola phragmitidis
Askeugle (Craniophora ligustri)
Askeugle
Asters-hætteugle (Cucullia asteris)
Asters-hætteugle
Atethmia centrago
Atethmia centrago
Bedeugle (Discestra trifolii)
Bedeugle
Blepharita satura
Blepharita satura
Blomme-ordensbånd, Gult ordensbånd (Catocala fulminea)
Blomme-ordensbånd, Gult ordensbånd
Blå Ordensbånd (Catocala fraxini)
Blå Ordensbånd
Blålig Moseugle (Papestra biren)
Blålig Moseugle
Borsippa diffusa
Borsippa diffusa
Brachylomia viminalis
Brachylomia viminalis
Bredbåndet smutugle (Noctua fimbriata)
Bredbåndet smutugle
Broget forårsugle (Orthosia incerta)
Broget forårsugle
Brun forårsugle (Orthosia cerasi)
Brun forårsugle
Brun kløverugle (Euclidia glyphica)
Brun kløverugle
Brun nælde-brilleugle (Abrostola triplasia)
Brun nælde-brilleugle
Brun nældeugle (Abrostola tripartita)
Brun nældeugle
Brunrods-hætteugle (Shargacucullia scrophulariae)
Brunrods-hætteugle
Brunviolet smutugle (Noctua janthe)
Brunviolet smutugle
Brændeugle (Axylia putris)
Brændeugle
Bunkeugle (Tholera cespitis)
Bunkeugle
Burreugle (Gortyna flavago)
Burreugle
Bynke-hætteugle (Cucullia absinthii)
Bynke-hætteugle
Calamia tridens
Calamia tridens
Callopistria juventina
Callopistria juventina
Caradrina morpheus
Caradrina morpheus
Catocala conjuncta
Catocala conjuncta
Catocala nymphagoga
Catocala nymphagoga
Celaena haworthii
Celaena haworthii
Celaena leucostigma
Celaena leucostigma
Cerastis leucographa
Cerastis leucographa
Cerastis rubricosa
Cerastis rubricosa
Chersotis cuprea
Chersotis cuprea
Chilodes maritima
Chilodes maritima
Chloantha hyperici
Chloantha hyperici
Chortodes brevilinea
Chortodes brevilinea
Chortodes elymi
Chortodes elymi
Chortodes extrema
Chortodes extrema
Chortodes fluxa
Chortodes fluxa
Chortodes morrisii
Chortodes morrisii
Chortodes pygmina
Chortodes pygmina
Cikorieugle (Heliothis viriplaca)
Cikorieugle
Coenobia rufa
Coenobia rufa
Coenophila subrosea
Coenophila subrosea
Colobochyla salicalis
Colobochyla salicalis
Conistra erythrocephala
Conistra erythrocephala
Conistra rubiginea
Conistra rubiginea
Conistra rubiginosa
Conistra rubiginosa
Conistra vaccinii
Conistra vaccinii
Cryphia domestica
Cryphia domestica
Ctenoplusia accentifera
Ctenoplusia accentifera
Cucullia verbasci
Cucullia verbasci
Dasypolia templi
Dasypolia templi
Det gyldne C (Lamprotes c-aureum)
Det gyldne C
Det gyldne j (Autographa jota)
Det gyldne j
Det gyldne u (Autographa pulchrina)
Det gyldne u
Det gyldne y (Autographa buraetica)
Det gyldne y
Det sorte C (Xestia c-nigrum)
Det sorte C
Diarsia brunnea
Diarsia brunnea
Diarsia dahlii
Diarsia dahlii
Diarsia florida
Diarsia florida
Diarsia rubi
Diarsia rubi
Dichonia aprilina
Dichonia aprilina
Diloba caeruleocephala
Diloba caeruleocephala
Dryobotodes eremita
Dryobotodes eremita
Dypterygia scabriuscula
Dypterygia scabriuscula
Egekarmin (Catocala sponsa)
Egekarmin
Elle-pelsugle (Acronicta cuspis)
Elle-pelsugle
Enargia paleacea
Enargia paleacea
Epilecta linogrisea
Epilecta linogrisea
Eremobia ochroleuca
Eremobia ochroleuca
Eublemma minutata
Eublemma minutata
Eucarta virgo
Eucarta virgo
Eugnorisma depuncta
Eugnorisma depuncta
Eugnorisma glareosa
Eugnorisma glareosa
Euplexia lucipara
Euplexia lucipara
Eurois occulta
Eurois occulta
Euxoa cursoria
Euxoa cursoria
Euxoa lidia
Euxoa lidia
Euxoa obelisca
Euxoa obelisca
Filtbladet Kongelys-hætteugle (Shargacucullia verbasci)
Filtbladet Kongelys-hætteugle
Firestreget ugle (Charanyca trigrammica)
Firestreget ugle
Frøgræsugle (Luperina testacea)
Frøgræsugle
Fyrreugle (Panolis flammea)
Fyrreugle
Gammaugle (Autographa gamma)
Gammaugle
Gedeblad-ugle (Xylocampa areola)
Gedeblad-ugle
Gotisk forårsugle (Orthosia gothica)
Gotisk forårsugle
Graphiphora augur
Graphiphora augur
Grå Hætteugle (Cucullia umbratica)
Grå Hætteugle
Grøn mølugle (Phytometra viridaria)
Grøn mølugle
Guldlok-pelsugle (Acronicta auricoma)
Guldlok-pelsugle
Hadena bicruris
Hadena bicruris
Hadena compta
Hadena compta
Hadena confusa
Hadena confusa
Hadena perplexa
Hadena perplexa
Hadena rivularis
Hadena rivularis
Halmugle (Mythimna pallens)
Halmugle
Haveugle (Lacanobia oleracea)
Haveugle
Hedemose-pelsugle (Acronicta menyanthidis)
Hedemose-pelsugle
Helicoverpa armigera
Helicoverpa armigera
Heliothis maritima
Heliothis maritima
Heliothis peltigera
Heliothis peltigera
Herminia grisealis
Herminia grisealis
Hoplodrina ambigua
Hoplodrina ambigua
Hoplodrina blanda
Hoplodrina blanda
Hoplodrina octogenaria
Hoplodrina octogenaria
Hoplodrina octogeneria
Hoplodrina octogeneria
Hundegræsugle (Oligia strigilis)
Hundegræsugle
Husmoderugle (Scoliopteryx libatrix)
Husmoderugle
Hvedeugle (Euxoa nigrofusca)
Hvedeugle
Hvidaksugle (Mesapamea secalis)
Hvidaksugle
Hvidfeltet ordensbånd (Catocala adultera)
Hvidfeltet ordensbånd
Hvidgråt ordensbånd, Egeordensbånd (Catocala promissa)
Hvidgråt ordensbånd, Egeordensbånd
Hvidplettet lyngugle (Anarta myrtilli)
Hvidplettet lyngugle
Hvidstrenget-pelsugle (Simyra albovenosa)
Hvidstrenget-pelsugle
Hvidåret bunkeugle (Tholera decimalis)
Hvidåret bunkeugle
Hydraecia nordstroemi
Hydraecia nordstroemi
Hydraecia petasitis
Hydraecia petasitis
Hydraecia ultima
Hydraecia ultima
Hypena crassalis
Hypena crassalis
Hypena proboscidalis
Hypena proboscidalis
Hypena rostralis
Hypena rostralis
Hypenodes humidalis
Hypenodes humidalis
Hyppa rectilinea
Hyppa rectilinea
Høgeurt-ugle (Hecatera bicolorata)
Høgeurt-ugle
Hønsetarm-glansugle (Panemeria tenebrata)
Hønsetarm-glansugle
Ipimorpha retusa
Ipimorpha retusa
Ipimorpha subtusa
Ipimorpha subtusa
Jordugle (Apamea monoglypha)
Jordugle
Kamille-Hætteugle (Cucullia chamomillae)
Kamille-Hætteugle
Kappeugle (Calophasia lunula)
Kappeugle
Kartoffelborer (Hydraecia micacea)
Kartoffelborer
Klinket Vikkeugle (Lygephila viciae)
Klinket Vikkeugle
Kobbersmykket metalugle (Chrysodeixis chalcites)
Kobbersmykket metalugle
Kongelyshætteugle (Shargacucullia lychnitis)
Kongelyshætteugle
Krageklougle (Pyrrhia umbra)
Krageklougle
Kurvblomst-ugle (Hada plebeja)
Kurvblomst-ugle
Kålugle (Mamestra brassicae)
Kålugle
Kølleugle (Acronicta alni)
Kølleugle
Laspeyria flexula
Laspeyria flexula
Lever-ugle (Polia hepatica)
Lever-ugle
Ligeliniet  forårsugle (Orthosia opima)
Ligeliniet forårsugle
Lille forårsugle (Orthosia cruda)
Lille forårsugle
Lille Perlemormetalugle (Plusia putnami)
Lille Perlemormetalugle
Lithomoia solidaginis
Lithomoia solidaginis
Lithophane consocia
Lithophane consocia
Lithophane furcifera
Lithophane furcifera
Lithophane lamda
Lithophane lamda
Lithophane ornithopus
Lithophane ornithopus
Lithophane semibrunnea
Lithophane semibrunnea
Lithophane socia
Lithophane socia
M-ugle, Trolden (Callistege mi)
M-ugle, Trolden
Macrochilo cribrumalis
Macrochilo cribrumalis
Malurthætteugle (Cucullia artemisiae)
Malurthætteugle
Mandarinugle (Autographa mandarina)
Mandarinugle
Markbynke-ugle (Conisania leineri)
Markbynke-ugle
Markbynkeugle (Protoschinia scutosa)
Markbynkeugle
Marmorugle (Moma alpium)
Marmorugle
Mesogona oxalina
Mesogona oxalina
Mesoligia furuncula
Mesoligia furuncula
Mesoligia literosa
Mesoligia literosa
Messingugle (Diachrysia chrysitis)
Messingugle
Mindre kornugle (Mesapamea didyma)
Mindre kornugle
Mniotype adusta
Mniotype adusta
Mosebunkeugle (Cerapteryx graminis)
Mosebunkeugle
Musevikkeugle (Lygephila craccae)
Musevikkeugle
Mythimna albipuncta
Mythimna albipuncta
Mythimna comma
Mythimna comma
Mythimna conigera
Mythimna conigera
Mythimna ferrago
Mythimna ferrago
Mythimna flammea
Mythimna flammea
Mythimna impura
Mythimna impura
Mythimna l-album
Mythimna l-album
Mythimna litoralis
Mythimna litoralis
Mythimna obsoleta
Mythimna obsoleta
Mythimna pudorina
Mythimna pudorina
Mythimna straminea
Mythimna straminea
Mythimna turca
Mythimna turca
Mythimna unipuncta
Mythimna unipuncta
Mørksømmet smutugle (Noctua interjecta)
Mørksømmet smutugle
Naenia typica
Naenia typica
Netmønstret nellikeugle (Heliophobus reticulata)
Netmønstret nellikeugle
Ni-metalugle (Trichoplusia ni)
Ni-metalugle
Nonagria typhae
Nonagria typhae
Nonneugle (Panthea coenobita)
Nonneugle
Ochropleura plecta
Ochropleura plecta
Oligia fasciuncula
Oligia fasciuncula
Oligia latruncula
Oligia latruncula
Oligia versicolor
Oligia versicolor
Omphaloscelis lunosa
Omphaloscelis lunosa
Ophiusa tirhaca
Ophiusa tirhaca
Opigena polygona
Opigena polygona
Paradiarsia glareosa
Paradiarsia glareosa
Paradrina clavipalpis
Paradrina clavipalpis
Parascotia fuliginaria
Parascotia fuliginaria
Parastichtis suspecta
Parastichtis suspecta
Parastichtis ypsillon
Parastichtis ypsillon
Pechipogo strigilata
Pechipogo strigilata
Penselugle (Colocasia coryli)
Penselugle
Peridroma saucia
Peridroma saucia
Perigrapha rorida
Perigrapha rorida
Perlemorplet (Autographa bractea)
Perlemorplet
Photedes minima
Photedes minima
Phragmatiphila nexa
Phragmatiphila nexa
Pile-ordensbånd (Catocala pacta)
Pile-ordensbånd
Pileurtugle (Melanchra persicariae)
Pileurtugle
Polymixis gemmea
Polymixis gemmea
Polymixis polymita
Polymixis polymita
Poppel-forårsugle (Orthosia populeti)
Poppel-forårsugle
Poppelugle (Acronicta megacephala)
Poppelugle
Pragt grønsagsugle (Lacanobia splendens)
Pragt grønsagsugle
Prikliniet-strandugle (Sideridis albicolon)
Prikliniet-strandugle
Psi-ugle (Acronicta psi)
Psi-ugle
Pyramideugle (Amphipyra pyramidea)
Pyramideugle
Rhizedra lutosa
Rhizedra lutosa
Rhyacia simulans
Rhyacia simulans
Rivula sericealis
Rivula sericealis
Rodstreg-hætteugle (Cucullia fraudatrix)
Rodstreg-hætteugle
Rottehaleugle (Deltote deceptoria)
Rottehaleugle
Rusina ferruginea
Rusina ferruginea
Rustplettet ugle (Lasionycta proxima)
Rustplettet ugle
Rødbrun ordenugle (Cosmia affinis)
Rødbrun ordenugle
Rødlig forårsugle (Orthosia miniosa)
Rødlig forårsugle
Rødt Ordensbånd (Catocala nupta)
Rødt Ordensbånd
Røgfarvet grønsagsugle (Lacanobia suasa)
Røgfarvet grønsagsugle
Sand-pelsugle (Acronicta cinerea)
Sand-pelsugle
Satellitugle (Eupsilia transversa)
Satellitugle
Schrankia costaestrigalis
Schrankia costaestrigalis
Sedina buettneri
Sedina buettneri
Sfinksugle (Asteroscopus sphinx)
Sfinksugle
Silke-ugle (Polia bombycina)
Silke-ugle
Skarpskygget smutugle (Noctua orbona)
Skarpskygget smutugle
Skovsalathætteugle (Cucullia lactucae)
Skovsalathætteugle
Skovugle (Diarsia mendica)
Skovugle
Sky-ugle (Polia nebulosa)
Sky-ugle
Smalvinget grønsagsugle (Lacanobia contigua)
Smalvinget grønsagsugle
Snehare (Acronicta leporina)
Snehare
Snerle-Charmeugle (Pseudeustrotia candidula)
Snerle-Charmeugle
Snerleugle (Tyta luctuosa)
Snerleugle
Sortagtig ugle (Euxoa nigricans)
Sortagtig ugle
Sortviolet smutugle (Noctua janthina)
Sortviolet smutugle
Spaelotis ravida
Spaelotis ravida
Spættet lyngugle (Lycophotia porphyrea)
Spættet lyngugle
Spættet stenugle (Polymixis flavicincta)
Spættet stenugle
Spørgsmålstegn metalugle (Syngrapha interrogationis)
Spørgsmålstegn metalugle
Standfussiana lucernea
Standfussiana lucernea
Star-dagugle (Deltote uncula)
Star-dagugle
Staurophora celsia
Staurophora celsia
Stilbia anomala
Stilbia anomala
Stor smutugle (Noctua pronuba)
Stor smutugle
Stormhatugle (Polychrysia moneta)
Stormhatugle
svagtskygget smutugle (Noctua comes)
svagtskygget smutugle
Svalerod-brilleugle (Abrostola asclepiadis)
Svalerod-brilleugle
Svinemælk-hætteugle (Cucullia lucifuga)
Svinemælk-hætteugle
Svingelugle (Plusia festucae)
Svingelugle
Sydlig poppel-ordensbånd (Catocala elocata)
Sydlig poppel-ordensbånd
Syngrapha microgamma
Syngrapha microgamma
Syreugle (Acronicta rumicis)
Syreugle
Sølv-hætteugle (Cucullia argentea)
Sølv-hætteugle
Sølvdråbeugle (Macdunnoughia confusa)
Sølvdråbeugle
Thalpophila matura
Thalpophila matura
Tiger-snerleugle (Emmelia trabealis)
Tiger-snerleugle
Tjørne-pelsugle (Acronicta strigosa)
Tjørne-pelsugle
Tjørneugle (Allophyes oxyacanthae)
Tjørneugle
Toplet forårsugle (Orthosia munda)
Toplet forårsugle
Tornet salat-ugle (Hecatera dysodea)
Tornet salat-ugle
Trachea atriplicis
Trachea atriplicis
Trapezugle (Cosmia trapezina)
Trapezugle
Treforkugle (Acronicta tridens)
Treforkugle
Trisateles emortualis
Trisateles emortualis
Tvebånd Dagugle (Deltote bankiana)
Tvebånd Dagugle
Udråbstegn (Agrotis exclamationis)
Udråbstegn
Usmykket forårsugle (Orthosia gracilis)
Usmykket forårsugle
Vikkeugle (Lygephila pastinum)
Vikkeugle
Vinrød grønsagsugle (Lacanobia thalassina)
Vinrød grønsagsugle
Violet ordenugle (Cosmia pyralina)
Violet ordenugle
W-grønsagsugle (Lacanobia w-latinum)
W-grønsagsugle
Xanthia aurago
Xanthia aurago
Xanthia citrago
Xanthia citrago
Xanthia gilvago
Xanthia gilvago
Xanthia icteritia
Xanthia icteritia
Xanthia ocellaris
Xanthia ocellaris
Xanthia togata
Xanthia togata
Xestia agathina
Xestia agathina
Xestia alpicola
Xestia alpicola
Xestia baja
Xestia baja
Xestia castanea
Xestia castanea
Xestia rhomboidea
Xestia rhomboidea
Xestia sexstrigata
Xestia sexstrigata
Xestia speciosa
Xestia speciosa
Xestia triangulum
Xestia triangulum
Xestia xanthographa
Xestia xanthographa
Xylena exsoleta
Xylena exsoleta
Xylena vetusta
Xylena vetusta
Zanclognatha tarsipennalis
Zanclognatha tarsipennalis
Zebeeba falsalis
Zebeeba falsalis
Ærteugle (Ceramica pisi)
Ærteugle
Østlig hætteugle (Cucullia praecana)
Østlig hætteugle





Scientific name Trivial name DK redlist Minimum length Maximum length Page ref FN
Abrostola asclepiadis Svalerod-brilleugle x
Abrostola tripartita Brun nældeugle x
Abrostola triplasia Brun nælde-brilleugle x
Acontia trabealis Tigersnerleugle x
Acronicta aceris Ahornugle x
Acronicta alni Kølleugle x
Acronicta auricoma Guldlok-pelsugle x
Acronicta cinerea Sand-pelsugle x
Acronicta cuspis Elle-pelsugle x
Acronicta leporina Snehare x
Acronicta megacephala Poppelugle x
Acronicta menyanthidis Hedemose-pelsugle x
Acronicta psi Psi-ugle x
Acronicta rumicis Syreugle x
Acronicta strigosa Tjørne-pelsugle x
Acronicta tridens Treforkugle x
Actebia fennica x
Actebia fugax Vortemælkugle x
Actebia praecox x
Actinotia polyodon x
Aedia funesta Sørgesnerleugle x
Agrochola circellaris x
Agrochola helvola x
Agrochola laevis x
Agrochola litura x
Agrochola lota x
Agrochola lunosa Halvmåne jordfarveugle x
Agrochola lychnidis x
Agrochola macilenta x
Agrochola nitida x
Agrotis bigramma Stolt landmand x
Agrotis cinerea x
Agrotis clavis x
Agrotis exclamationis Udråbstegn x
Agrotis ipsilon x
Agrotis puta x
Agrotis ripae x
Agrotis segetum Agerugle x
Agrotis vestigialis x
Allophyes oxyacanthae Tjørneugle x
Ammoconia caecimacula x
Amphipoea crinanensis x
Amphipoea fucosa x
Amphipoea lucens x
Amphipoea oculea x
Amphipyra berbera x
Amphipyra livida x
Amphipyra perflua x
Amphipyra pyramidea Pyramideugle x
Amphipyra tragopoginis x
Anaplectoides prasina x
Anarta myrtilli Hvidplettet lyngugle x
Anarta trifolii Bedeugle x
Anorthoa munda Toplet forårsugle x
Antitype chi x
Apamea anceps x
Apamea aquila x
Apamea crenata x
Apamea epomidion x
Apamea furva x
Apamea illyria x
Apamea lateritia x
Apamea lithoxylaea x
Apamea monoglypha Jordugle x
Apamea oblonga x
Apamea remissa x
Apamea rubrirena x
Apamea scolopacina x
Apamea sordens x
Apamea sublustris x
Apamea unanimis x
Aporophyla lueneburgensis Lüneburg sortugle x
Aporophyla nigra x
Apterogenum ypsillon Y-ugle x
Archanara dissoluta x
Archanara neurica x
Arenostola phragmitidis x
Asteroscopus sphinx Sfinksugle x
Atethmia centrago x
Athetis hospes Gæsteugle x
Athetis lepigone Strandært-ugle x
Athetis pallustris x
Autographa bractea Perlemorplet x
Autographa buraetica Det gyldne y x
Autographa gamma Gammaugle x
Autographa jota Det gyldne j x
Autographa macrogamma x
Autographa mandarina Mandarinugle x
Autographa pulchrina Det gyldne u x
Axylia putris Brændeugle x
Blepharita amica x
Brachylomia viminalis x
Bryophila domestica Hus lav-ugle x
Bryophila raptricula Mørk lavugle x
Calamia tridens x
Callopistria juventina x
Callopistria maillardi x
Calophasia lunula Kappeugle x
Caradrina clavipalpis Stråtagsugle x
Caradrina montana Bjerg-mus x
Caradrina morpheus x
Caradrina selini x
Catocala adultera Hvidfeltet ordensbånd x
Catocala conversa x
Catocala elocata Sydlig poppel-ordensbånd x
Catocala fraxini Blå Ordensbånd x
Catocala fulminea Blomme-ordensbånd, Gult ordensbånd x
Catocala nupta Rødt Ordensbånd x
Catocala pacta Pile-ordensbånd x
Catocala promissa Hvidgråt ordensbånd, Egeordensbånd x
Catocala sponsa Egekarmin x
Celaena haworthii x
Ceramica pisi Ærteugle x
Cerapteryx graminis Mosebunkeugle x
Cerastis leucographa x
Cerastis rubricosa x
Charanyca trigrammica Firestreget ugle x
Chersotis cuprea x
Chilodes maritima x
Chloantha hyperici x
Chrysodeixis chalcites Kobbersmykket metalugle x
Cirrhia gilvago Elmeguldugle x
Cirrhia icteritia Brombær-guldugle x
Cirrhia ocellaris Sortpoppelguldugle x
Coenobia rufa x
Coenophila subrosea x
Colobochyla salicalis x
Colocasia coryli Penselugle x
Condica capensis x
Conisania leineri Markbynke-ugle x
Conisania luteago x
Conistra erythrocephala x
Conistra rubiginea x
Conistra rubiginosa x
Conistra vaccinii x
Coranarta cordigera x
Cosmia affinis Rødbrun ordenugle x
Cosmia diffinis x
Cosmia pyralina Violet ordenugle x
Cosmia trapezina Trapezugle x
Craniophora ligustri Askeugle x
Cryphia algae x
Crypsedra gemmea Smykke-stængelugle x
Ctenoplusia limbirena x
Cucullia absinthii Bynke-hætteugle x
Cucullia argentea Sølv-hætteugle x
Cucullia artemisiae Malurthætteugle x
Cucullia asteris Asters-hætteugle x
Cucullia chamomillae Kamille-Hætteugle x
Cucullia fraudatrix Rodstreg-hætteugle x
Cucullia gnaphalii